САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ
ПРОТИВ ХУЛИГАНА ПООШТРИТИ ЗАКОНЕ
Када је на друштвеном мрежама осванула вест да је Београдски центар за људска права поднео иницијативу да се изради нацрт допуне Закона о полицији, помислили смо да је, најзад, некима у невладиним организацијама стало до колега који су били „живи зид“ испред демонстаната бранећи државне институције. Али, не! Радило се о намери да се пооштре мере против људи у униформама, да се обавезно суспендују са посла уколико се против њих покреће дисциплински поступак. Ни речи о томе да се против хулигана који су гађали полицајце каменицама, бацали разне предмете и повређивали колеге, пооштре законске санкције. Ни речи о томе да се казне медији, организације и појединци који објављују пуна имена и фотографије припадника полиције чији су поступци предмет предистражних радњи.
У иницијативи Београдског центра наводе се кривична дела због којих би полицајци могли законски да одговарају уз неку врсту непотпуне статистике. „Једино“ што недостаје у овој врсти намерно циљане „аргументације“, јесте број колега против којих су у претходном периоду покренути законски поступци. Тај „пропуст“ није случајан: ради се, заправо, о фрапантно великом броју међу којима је много полицијских службеника остало без посла, иако су накнадно и законски правоснажно ослобођени оптужби. А многи од тих поступака су покренути због прста јавности који је без основа уперен у колеге, због чланака у новинама, изјава душебрижника у ТВ емисијама. И да не заборавимо, многи од нас нису доживели солидарност старешина са својом ситуацијом у којој су се, без кривице, нашли. Има ту и одговорности синдиката у полицији као и колега из јединица који ћуте, иако знају да је неправда учињена итд.
Мислимо да је сада право време да синдикати у полицији седну за исти сто са стручним службама МУП-а (пре свега са правницима), као и са старешинама појединих јединица и да сагледају садашње одредбе Закона о полицији. Затим, да у светлу недавних протестних догађања, сачине списак мера које овом министарству треба да олакшају поступања када су њени припадници брутално нападани и повређивани. Тиме би полиција из једног пасивног трпљења хулиганског насиља, новим законским решењима, могла да се много активније него до сада, супротстави закону улице и силеџијству. Уколико синдикати у полицији не реагују у овом смеру (иако им је то једна од првих синдикалних обавеза), овај синдикат ће ово изузетно важно питање сигурности колега свакако форсирати у наредном периоду пред свим релевантним државним институцијама.
Београд, 23.07.2020.
Синдикат полиције и полицијских старешина
Председник Блажо Марковић